Anyagcsere elemzés a napi telejsítmény csökkenés hátterében

Életminőség változás oki kivizsgálása

Életminőséget befolyásoló életmódi eltérések, foglalkozás egészségügyi és belgyógyászati kórképek hatása az életvitelünkben jelentős terheléssel bírnak, ami a szervezetet is megterheli. Ennek következménye lehet a megfelelési kényszer, a frusztráltság és egyéb pszichés panaszok, ok nélküli fáradtság, enerváltság.

Vizsgálataink rámutattak arra, hogy ennek a hátterében is gyakran az anyagcsere nem megfelelő működése vagy akár egy rendszertelenebb életvitel áll, máris a szervezet energia képzése a nyugalmi helyzetben is rossz hatékonysággal működik.

A közérzet megfelelőségének hiánya egyre nagyobb hangsúlyt kap az életünkben és egyre több munkahigiénés vizsgálat történik ezzel kapcsolatosan, melyek a fenti tünetekkel és állapotokkal társulnak. Az elmúlt 2,5 év során több száz hasonló tünettel rendelkező pácienst vizsgáltunk és kerestük annak okát, hogy miért nem érzi magát jól a bőrében, mi az, amint változtatni kell ahhoz, hogy ebből a mókuskerék érzésből kiszabaduljon.

A tünetek változatossága és keveredése okozza azt, hogy nehezebb felismerni egy ilyen kórképet, de sokszor a tünethalmaz egy-egy eleme félre is visz.

Ezért egy hosszabb lélegzetű összefoglalót írtam, mivel sokakat érint, de számos megjelenési formában. Mindent ezzel sem lehet megmagyarázni természetesen, de a vizsgálatok sok tünet összefüggésére derítenek fényt tapasztalatom szerint.

Fáradékonyság, enerváltság - avagy a teljesítmény csökkenés és szervi tünetei: izomfájdalmak, hajhullás, megfoghatatlan szédülés, zsibbadások, szívdobogás érzés, rossz közérzet.

A modern étrendi változások, a szénhidrátok dömpingje és életvitelünk eredményeként egy mókuskerék csapdájába kerülnek emberek, ahol a kitörés lehetősége nem látszik. Folyamatos verseny futás az idővel, nap végén a levertség a fáradtságtól, a reggel nem tudok felkelni, a nem pihentető alvás, a napi feladatokhoz szükséges koncentráció hiánya a legmarkánsabb tünetei ennek.

Ez a kór számos krónikus betegség kialakulásában jelentős kockázati tényező, pl. elősegíti a szívinfarktus, agyi keringés zavarok, magas vérnyomás, cukorbetegség, mozgásszervi panaszok, légzés zavarok, mentális problémák megjelenését.

Testsúly csökkenést célzó a kalóriaszegény étrend más diétákhoz hasonlóan sikerrel tud járni – hiszen minden, ami azon alapul, hogy ha kevesebbet eszünk az fogyáshoz vezethet. Napokban ezt egy új tanulmány megcáfolta. A fogyáshoz lehet elég lehet a kalória számolás, de a minőségi életvitelhez a fehérjék, rostok, a vitaminok, a folyadék és kevesebb szénhidrát bevitelére van szükség, rendszeresen és arányosan.

Az étrend, a testmozgás, a fizikai-szellemi teljesítmény összehangolása elengedhetetlen a jó közérzethez,de az alap pillér itt is az, hogy milyen úton termelünk energiát a napi életvitelhez
Ehhez jönnek még egyéb hátráltató tényezőként a belgyógyászati betegség jelenléte, pl. pajzsmirigy probléma. Annak hatását és a kezelését az étrenddel befolyásolhatjuk, és nem úgy fog ezek szummációja működni esetleg, ahogy azt szeretnénk.
Néhány példa: a fehérje bevitel vesebetegség esetén korlátozott, a sópótlás magas vérnyomás betegségben fontos negatív tényező, a cukorbetegek diétájánál az inzulin mennyisége módosítandó a sport alatt elkerülendő hipoglikémiás rosszullét miatt.

Az ideális étrendnek húsokat, halakat, tengergyümölcseit, sajtokat – zsírtartalomtól függetlenül –, tojást, túrót, magvakat – kiemelten a tökmag és a mandula – , nem túl édes gyümölcsöket, friss zöldségeket kell tartalmaznia. Utóbbiak kapcsán egyedül a hüvelyesekkel kell vigyázni, azoknak ugyanis magasabb a szénhidrát tartalmuk.
A zöldség és gyümölcs választásnál a vitaminok szempontjából előnyös, ha szín szerint választunk, sárga, narancssárga, vörös, zöld és lila színűek közül egy-egy darabot, 3 zöldséget és 2 gyümölcsöt, melyet naponta az étrend illesszünk be.

A fáradtságot provokáló belgyógyászati állapotok kivizsgálása miatt belgyógyászati szakrendelésünket érdemes felkeresni, ahol személyre szabottan kapnak kivizsgálási tervet és az alapján kezelési javaslatot.

Dr. Kurucsai Gábor

Elérhetőség: berenyi23rendelo@gmail.com