Dr. Láng Judit - Szemész főorvos 

Rendelési idő: szerda 12:00-18:00, péntek 09:00-15:00
Bejelentkezés: +36 70 416 0214, +36 20 938 1837 
1993-ban végeztem a POTE Általános Orvosi Karán Summa cum laude minősitéssel. A POTE Szemklinikán kezdtem dolgozni. Az anaesthesiologiába tett 2 éves kitérő után szakvizsgáztam 2003-ban kiváló eredménnyel. Tanulmányaimat az ország több szemészeti osztályán végeztem (Sopron, Győr, Pécs). Több külföldi tanulmányúton és kongresszuson vettem részt (USA Orlando 2002, Berlin 2006, Barcelona 2007, Isztambul 2011, Amsterdam 2013, Lisszabon 2018, Párizs 2019). Jelenleg a székesfehérvári Szent György Kórház főorvosa vagyok. Egynapos sebészeti ellátásban veszek részt Móron, Százhalombattán és Várpalotán.
Fő tevékenységi területem a szürkehályog sebészete, a szem elülső szegment műtéti ellátása . Szemkörnyéki daganatok, esztétikailag zavaró elváltozások műtéti kezelése, szemhéj plasztika. Szemészeti betegségek ellátása, krónikus betegségek gondozása (Glaucoma), szemfenék vizsgálat, szemfenéki és elülső szegmens laser kezelés.

Rendelőmben a vizsgálat során először egy beszélgetés alkalmával feltárjuk a panaszokat és valamennyi egészséggel, testi állapottal összefüggő problémát megbeszélünk. ( gyógyszer szedés, társbetegségek, korábbi szemészeti események, gyulladások, műtétek, beavatkozások, szemcsepp használat, allergia, szemüveg, kontaktlencse viselés, megelőző szemészeti laser kezelés.

Különösen fontos egy szemészeti vizsgálat előtt tudni a kezelt betegségek közül az autoimmun, ér- és idegrendszert érintő problémákat, melyek gyakran összefüggésben vannak/lehetnek a szempanaszokkal. Ezután számítógépes, majd szubjektív látásélesesség meghatározás történik ez tulajdonképpen a szemüvegírás mai legmodernebb módszere, szükség szerint a korábbi szemüveg bemérésével.

A vizsgálat következő lépése a réslámpa vizsgálat, melynek során a szem elülső szegmensét 12.5x nagyitó lámpával átvizsgáljuk a szemhéjbőrétől a pillákon át a kötőhártya, szaruhártya, csarnok, lencse és a mélyebb részekig. Ezután a szemfenék vizsgálatot is elvégezzük- szükség esetén pupillatágìtásban ( cukorbetegség esetén mindig!). Ez cseppentés után kb. 20 perc várakozást jelent az ismételt vizsgálatig.

A szemnyomás ellenőrzése a pupillatágítás előtt és utána is megtörténik. Ehhez egy apró műszer érintése szükséges lehet, ( ilyenkor érzéstelenítő cseppet alkalmaunk, melymiatt nem tanácsos a szemkörnyék és a szem érintése, törölgetése a vizsgálat után kb. 1 óráig), de rendelkezésre áll rendelőmben az érintésmentes- levegő oszloppal történő- szemnyomás mérés is. Hogy kinél melyiket alkalmazzuk, az szigorúan orvos szakmai szabályok alapján történik.

A rendelőben lehetőség van kisebb szemkörnyéki és bőrgyógyászati elváltozások ( kinövések, szemölcsök) Radiofrekvenciás készülékkel való eltávolítására, amely gyakran gyakorlatilag hegmentes gyógyulást kínál a szövetek kíméletes elpárologtatása révén. ( az új generációs DR DERM készüléket használom) Néha szükség lehet az eltávolítás előtt bőrgyógyászati vizsgálatra, hogy tervezni tudjuk a beavatkozás méretét, szővettani mintavétel szükségességét.

Nagyobb plasztikai beavatkozásokra más műtőben kerül sor, ahogyan a sterilitási és műtéttechnikai szabályok ezt megkövetelik. Helyben árpa eltávolítást is végzek- előzetes vizsgálat után.

Székesfehérváron a Berényi út 23. szám alatt található rendelőben várom kedves betegeimet.
Telefonos bejelentkezés minden esetben szükséges.

1. Kontaktlencse:

Kontaktlencse nem olyan kényelmes, kicsit szúr a szemem, és enyhén be is csipásodik. Mit tegyek?

válasz: Lencsét azonnal ki kell venni, és a lehető leghamarabb a területileg illetékes szemészeti akut ellátóhelyre menni. (Székesfehérváron SZTK 436. rendelő, kartonozóban be kell jelentkezni és elmondani, hogy kontaktlencse viselő és gyulladt a szeme), ill. ha elérhető szemész orvosa, jelentkezzen nála telefonon.

Ki kell-e veni a kontaktlencsét ha szemész orvoshoz megyek, és mennyivel előtte?

válasz: Szemészeti vizsgálat előtt a lencsét hasznos eltávolítani, és szemüvegben érkezni a vizsgálatra, de függ a problémától is, amellyel felkeresi a szemorvost. Ha elkerülhetetlen a lencsében való érkezés, el kell hozni a tokját és az ápolószert is, hogy a vizsgálat idejére ki lehessen venni. Amennyiben a vizsgálat alkalmával cseppentés is történik (érzéstelenítés, pupillatágítás), a lencsét a vizsgálat után 2 óráig használni nem szabad.

Lehet-e gyereknek kontaktlencsét viselni?

válasz: Minden eset egyedi. A mai világban a gyermekek nem egyformán érnek. Az a gyermek, aki saját maga be tudja tenni és ki tudja venni a lencsét,- és a lencse viselése szemészeti szempontból nem ellenjavallt- viselhet lencsét. Természetesen mindig a legrövidebb napi viselésű lencsét kell választani (napi lencse ) és inkább kifejezetten célorientált indikációval (leginkább sportolás). Kontaktlencse rendeléssel én nem foglalkozom, de a viselhetőségről nyilatkozni tudok. MINDIG LEGYEN SZEMÜVEGE IS ANNAK, AKI KONTAKTLENCSÉT VISEL!!!

2. Allergia

Pollen és porallergiás vagyok. Milyen szemcseppet használjak?

válasz: Alapvető, hogy az allergiás reakció csökkenthető, ha eltávolítjuk az allergént. Ezért először a szem rendszeres –sima csapvízzel történő- lemosását javaslom. NE KAMILLÁZZUNK!-ALLERGIZÁL ÉS SZÁRÍT. A lemosás után tartósítószer mentes műkönny napi 5x-8x használata még gyógyszer nélkül is enyhíthet a kevésbé súlyos panaszok esetén. Az általánosan szedhető- recept nélkül is kapható antiallergiás tabletták is jó hatásfokúak az allergia szemészeti tünetei ellen. (Gyógyszertárban lehet tanácsot és gyógyszert kérni) Tapasztalatom szerint az allergia ellen hirdetett, vény nélkül kapható szemcseppek csak a műkönny effektusával bírnak, ezért nem teljesen hatástalanok, de nagy javulás nem várható tőlük. Gyakori, hogy szteroid tartalmú cseppeket sikerül szerezni „valahonnan” (vényköteles minden esetben!!!), és ezek valóban a leghatásosabb allergia elleni szerek (Tobradex, Todep, Maxidex), de hosszú távon szürke és zöld hályogot, arra érzékenyeknél akár glaucomás rohamot is okozhatnak. Használatuk rendszeres szemorvosi kontroll nélkül nem javasolt. Nagyon jó, hosszú távon mellékhatás nélkül alkalmazható szemcseppek állnak rendelkezésre az allergia kezelésére, melyeket szemorvosi javaslatra későbbiekben háziorvos is felirhat. Érdemes egyszer legalább szemorvossal is megbeszélni az allergia kezelését- szemtünetek esetén. (ideteszem dr. Szalai Zsuzsanna PhD. allergológus, tüdőgyógyász, onkológus főorvos hasznos , közérthető írását ezzel kapcsolatban.)

3. Szemhéj duzzanattal ébredtem, mi a teendő? Váladékos csipás nem volt a szemem.

válasz: Valószinűleg árpa alakult ki a szemén. Az árpa egy egészen ártalmatlan- ámde kellemetlen és nem túl esztétikus- elváltozás. Tulajdonképpen a szemhéjszél mirigyének gyulladása, „pattanása”. A szemhez nincs túl sok köze, csupán az elhelyezkedése, úgyhogy nem kell miatta azonnal orvoshoz rohanni. Nőhet a szemhéjon kifelé és befelé is, lehet kis helyi duzzanat, és akár egész alsó –felső szemhéjra terjedő nagy bedagadás. Elmúlhat 3-4 nap alatt és tarthat 3-4 hónapig is. Kezelésére melegítés , borogatás (NEM KAMILLA!!!), infra lámpa, bioptron lámpa, napoztatás (csukott szemmel), párakötés (patikában vény nélkül kapható Septosyl kenőccsel -sulfonamid érzékenyeknek NE!). Amennyiben nem műlik, kis, fájdalmatlan csomó marad a helyén, (szem)sebészi eltávolítás szükséges lehet. Magától is kifakadhat, ilyenkor a benne levő gennyes váladék miatt fertőző, fokozott higiénia javasolt: pl. arcot, szemet mosdásnál papírtörlőbe kell törölni törölköző helyett.