Ultrahang diagnosztika - Dr. Kurucsai Magánrendelések

Belgyógyászati szakrendelésen:
  • HASI ULTRAHANG VIZSGÁLAT 
  • ALSÓ VÉGTAGI DOPPLER - THROMBOSIS KIZÁRÁSA 
Bejelentkezés: + 36 70 416 0214

Kardiológiai szakrendelésen:
  • SZÍVULTRAHANG (ECHOCARDIOGRAPHIA) 
Bejelentkezés: + 36 70 416 0214

Neurológiai szakrendelésen:

  • nyaki ér (DOPPLER) ULTRAHANG VIZSGÁLAT
Bejelentkezés: + 36 70 416 0214
HASI ULTRAHANG VIZSGÁLAT

Hogyan zajlik a vizsgálat?

A hasi ultrahang vizsgálat általában háton fekve történik egy speciális vizsgálófej, és egy úgynevezett vízoldékony kontakt gél segítségével, amit a vizsgálandó területre viszünk fel. A vizsgálat során fontos, hogy mozdulatlanul feküdjünk és kövessük a vizsgáló orvos utasításait. Olykor előfordul, hogy valamely oldalra kell elfordulni, hogy egyes szerveket jobban meg lehessen ítélni. A vizsgálat végén a zselé egyszerű mozdulattal letörölhető, nem hagy nyomot.

Milyen korosztálynak ajánlott és milyen időközönként kell elvégezni?

Maga a vizsgálat korosztálytól teljesen független, bárkin elvégezhető, a terhesség sem kizáró ok. Nagy előnye, hogy gyors, könnyen elérhető, nagy felbontó képességű részletgazdag képet ad, és nem alkalmaz ionizáló sugárzást. Szűrési célból 1-2 évente ajánlatos általános állapottól függően elvégezni. Panasz esetén annak jellegétől függően végezhető.

Milyen szervek vizsgálhatók hasi ultrahanggal?

A vizsgálat során a hasi szervek, lágyrészek (máj, epehólyag, epeutak, hasnyálmirigy, lép, vesék, hólyag) valamint nyirokcsomók láthatók.

Milyen esetben ajánlatos elvégezni a vizsgálatot?

Hasi diszkomfort, alhasi görcsök, ismeretlen eredetű hasi panaszok esetén általában elsődleges képalkotó módszer. A klinikus alapos fizikai vizsgálata, részletes anamnézis, illetve laborvizsgálat ismeretében végezhető. Ekkor általában már egy iránydiagnózis meg is fogalmazódik a kivizsgáló orvosban. Egy jó felbontású hasi ultrahang vizsgálattal sok betegség kizárható, viszont ha az előkészítés nem megfelelő, akkor előfordulhat, hogy nem kapunk eredményt, mert egyes hasi és kismedencei szervekről nem lehet érdemben nyilatkozni (például üres hólyag esetén a kismedence állapotáról és a húgyhólyagról).

Mit kell tennem hasi ultrahang vizsgálat előtt?

Nem szükséges beutalót hozni, de javasolt, hogy a beküldő orvos leírja azokat az előzményeket, klinikai kérdéseit, amik miatt hasi kismedencei ultrahang vizsgálatot kezdeményezett.
Előzmények begyűjtése más intézettől (CD, filmek, UH-CT-MR leletek, labor eredmények, műtéti/szövettani eredmények, ami a vizsgált területtel kapcsolatosak)

A vizsgálat napján kerülni kell a kávét és a rágógumit mert ezek hatására összehúzódik az epehólyag, fala megvastagodik, így sem a fala, sem a tartalma nem ítélhető meg.

Vizsgálat előtti napon kerülni kell a hüvelyes zöldségek fogyasztását, valamint a gázképző ételeket („K” betűs ételek: kelkáposzta, kelbimbó, karalábé, karfiol, stb.)
A vizsgálathoz szükséges, hogy a hólyag telt legyen, ez segíti a kismedencei szervek (férfi és női ivarszervek) pontosabb megítélését. A vizelettel telt hólyag akusztikus ablakként viselkedik, segíti az ultrahang nyalábok terjedését.

Hagyjunk legalább 48 óra szünetet a gasztroenterológiai beavatkozások (gasztroszkópia, kolonoszkópia) és a hasi/kismedencei ultrahang vizsgálat között.

SZÍVULTRAHANG VIZSGÁLAT

Ultrahangos képalkotó eljárás, amely során mozgóképet nyernek a szívről, így vizsgálhatóvá válnak a szívüregek, az azokat határoló falak, a billentyűk és a szívburok is. Kíméletes és káros hatással nem járó, fájdalmatlan vizsgálat. Kimutathatóak vele például az infarktus utáni falmozgási zavarok, hegesedés, billentyűbetegségek, a szívüregek közti kóros irányú véráramlás, a szívburokban felgyülemlett folyadék vagy a szív üregeiben kialakult vérrög.

NYAKI ÉR ULTRAHANGOS VIZSGÁLATA

A nyaki ér ultrahang (doppler) eljárással az erek kóros állapota vagy sérülése ellenőrizhető.